Mariah Carey Bipolar Bozukluk ile Olan Mücadelesini Anlattı

0

Mariah Carey bipolar bozukluk ile olan mücalesini People dergisine ilk kez anlattı.

Süperstarın People dergisine anlattığına göre, 2001 yılında ilk kez teşhis edilmesine rağmen (fiziksel ve zihinsel bir rahatsızlık için hastaneye yatırıldığında), “buna inanmak istemedim” diyor.

Carey, son zamanlarda “geçirdiğim en zor iki yıl” dan sonra artık tedavi görmeye karar verdiğini söyledi.

“Yakın zamana kadar inkar ve tecritte yaşadım ve sürekli olarak birilerinin beni açığa vurması korkusu” vardı diyor. “Taşımak çok ağırdı ve artık bunu yapamadım. Tedavi aradım ve tedavi aldım, çevreme pozitif insanlar koydum ve sevdiğim şeyi yapmaya başladım – şarkı yazıp müzik yapıyorum” diyor.

Tüm zamanların en başarılı şarkıcılarından biri olan 18 No. 1 hit ve 200 milyondan fazla albüm satan Carey, yılların çoğunu spot ışıklarının altında sessizce acı çekerek geçirdiğini söylüyor.

Halen, depresyon dönemlerinin yanı sıra hipomani (bipolar I bozukluğuna bağlı maniden daha az şiddetli fakat yine de sinirlilik, uykusuzluk ve hiperaktiviteye neden olabilen) içeren bipolar II bozukluğu için terapi gördüğünü ve ilaç tedavisi almakta olduğunu belirtiyor.

“Aslında oldukça iyi görünen ilaçlar alıyorum. Beni çok yorgun yapmıyorlar veya sersemletmiyorlar ya da bunun gibi bir şey hissetmiyorum. Doğru dengeyi bulmak en önemli olanıdır” diyor.

I’m grateful to be sharing this part of my journey with you. @mrjesscagle @people

A post shared by Mariah Carey (@mariahcarey) on

“Uzun bir süre boyunca ciddi bir uyku bozukluğum olduğunu düşündüm” diyor Carey, simdi bu yıl içinde bir albüm üzerinde çalışmak için stüdyoya geri döndüm. “Fakat bu normal bir uykusuzluk değildi ve ben de uyumaya çalışırken koyun saymıyordum. Çalışıyordum, çalışıyordum ve çalışıyordum… Huzursuzdum ve sürekli olarak insanları da kendimle birlikte düşüreceğimden korkuyordum. Bir tür mania yaşadığım ortaya çıktı. Sonunda bir duvara çarptım. Sanırım depresif dönemler çok düşük enerjiye sahip olarak karakterize edildi. Kendimi çok yalnız ve üzgün hissediyordum – kariyerim için yapmam gerekeni yapmadığım için bile suçlu hissediyordum.

OKU:  John Nash matematik dehası ve şizofrendi, önce Nobel aldı, sonra hayatı film oldu...

6 yaşındaki ikizleri Monroe ve Moroccan ile eski kocası Nick Cannon ile birlikte ilgilenen Carey, artık kendimle ilgili konuşmak istedim çünkü “Gerçekten iyi bir yerdeyim. Bipolar II bozukluğu ile mücadelemi rahatça konuşabiliyorum. Umuyorum ki, damgalama biter ve zorluklardan geçen insanların mücadelelerinde inanılmaz derecede izole oldukları dönemler son bulur. Bu hastalık sizi tanımlamak zorunda değil ve beni tanımlamasına ya da kontrol etmesine de izin vermeyi reddediyorum.”

Share.

Comments are closed.