Çocuklara sürekli “Dikkatli Ol!” demek doğru mu?

0

“Dikkatli Ol” Uyarısı Çocuklara Korkmayı Öğretiyor! Çocuklara en ufak bir risk almaktan kaçınmayı öğretmek, kalıcı sorunlara yol açabilir.

Bir çocuğun yetişkinlerden kaç kez “Dikkatli ol” cümlesini duyduğunu tahmin edebilir misiniz? Sanırım “Hayır!” dediğinizi duyuyor gibiyim çünkü bu cümleyi çocuklara çok fazla söylüyoruz; özellikle de, kız çocuklarına. Bu, elbette, çocukların çok fazla risk almaması için açık bir mesaj çünkü dünyada çok fazla tehlike var. Fakat bu uyarı çocuklara “güvende kalmayı” öğretirken aynı zamanda korkmayı da öğretiyor.

Ancak, çocuklara fazla risk almamalarını telkin edişimizin tek yolu bu sesli uyarılar değil. Bunu yüksek sesle söylememize gerek yok. Okuldaki tehlikeli görülen tüm oyun ekipmanlarının alınıp güvenli ve sterilize edilmiş (siz bunu sıkıcı olarak anlayın) bir plastikle değiştirilmesi de aynı mesajı veriyor. Çocuklar ufak tefek yaralar alıyor diye okul yönetimlerinin bahçede yan takla atmayı ya da kovalamaca oynamayı yasaklaması da çocukların oturmanın fiziksel aktiviteden daha güvenli olduğunu öğrenmesine neden oluyor. Çocukların ortalıkta dolaşmasına, aslında herhangi bir şey yapmasına, izin vermemek pek de kapalı olmayan şu mesajı veriyor: Her şeyden korunmanız gerekir.

Aileler gerçekten çocukların ihtiyaçlarına göre mi davranıyorlar yoksa kendi ihtiyaçlarına göre mi? Gerçek şu ki, çocuklar risk almak zorunda! Gerçekten de bunu yapmak için yaratılmışlardır ve sınırları ne kadar zorlayacaklarını da bilirler. Araştırmacı Peter Gray’in dediği gibi, riskli oyun çocuklara duygusal açıdan dirençli olmayı öğretiyor. Çocukları risklere karşı koruduğumuzda bunun çocuklar için iyi olduğunu sanıyoruz ama gerçek şu ki riskten korkan bu çocuklar yetişkinliklerinde dirençli ve problem çözücü olamayacaklardır. Çocuklar küçük risklerle baş edemiyorlarsa, ileride daha büyük risklerle karşılaştıklarında paramparça olurlar.

Bir çocuğun okuma yazmayı konuşmaya başlamadan önce öğrenmesini bekleyebilir miyiz? Aynı şekilde çocukların risk almadan büyümelerini bekleyemeyiz. Bu nedenle çocuklara risk alabilmeleri için imkan tanıyın.

Raepica.com

OKU:  'Ergenlik artık 10 ve 24 yaşları arasında yaşanıyor'
Share.

Comments are closed.