Psikiyatrinin duayen isimlerinden Prof. Engin Geçtan hayatını kaybetti

0

Engin Geçtan’ın Dersaadet’te Dans, Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?, Kırmızı Kitap ve Kızarmış Palamutun Kokusu ve Tren adlı romanları bulunuyor

Türkiye’de psikiyatrinin duayen ismi, yazar Prof. Engin Geçtan, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Uzmanlık alanı psikiyatri olan, romancı yazar Engin Geçtan bugün hayatını kaybetti.

Türkiye’de psikiyatri alanının en güçlü isimlerinden biri olan Geçtan’ın, Dersaadet’te Dans, Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?, Kırmızı Kitap ve Kızarmış Palamutun Kokusu ve Tren adlı romanları bulunuyor.  Geçtan’ın Kırk yıllık bir deneyimin ardından psikiyatriye, ülkemiz insanına ve bugün kaosun kenarında yaşanan süreçlere bakışını dile getiren Kimbilir? ve Hayat adlı kitapları da bulunuyor.

ODTÜ, Ankaɾa, Boğaziςi ve Maɾmaɾa üniveɾsiteleɾinde öğɾetim üyeliği yapmış olan Engin Geçtan, üniversitedeki part-time görevi dışında klinik çalışmalarını psikoterapist olarak sürdürmekteydi.

Engin Geçtan kimdir?

Engin Geçtan 12 Ocak 1932’de İzmir’de dünyaya geldi. 1956 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Geçtan, psikoloji ve nöroloji dallarında ABD’de New York ve Columbia üniversitelerinde beş yıl süreyle  uzmanlık eğitimi gördü. 1974’te profesörlüğe yükselen Geçtan, ODTÜ, Ankara, Boğaziçi ve Marmara üniversitelerinde öğretim üyeliğinde bulundu. Ayrıca, bir yandan psikiyatr olarak mesleğini icra ederken, bir yandan da sürekli yazıyordu.

OKU:  Zaman Tedavi Etmez
Share.

Comments are closed.