MS’e benzeyen hastalık nedeniyle yıllardır MS hastası olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz

0

Hastalık belirtileri nedeniyle MS teşhisi konulan genç, biyoloji öğrencisi olduğu için işi derinlemesine araşırınca MS hastası değil, aslında Lyme hastalığı olduğunu öğrenmiş! Hastalık belirtileri ve seyri birbirine çok benzeyen bu iki hastalk Lyme bizde ek bilinmediği için çok karıştırılıyor. MS hastasıysanız, siz de aslın Lyme olup olmadığınızı öğrenmek için test yaptırın.

Eskiden MS’dim. Hayatıma giren, ancak ilginç şekilde hayatımdan çıkan hastalık. Bu cümleyi kurabilen kaç kişi var bilmiyorum ancak benim için durum bu. 4 yıl önce MS tanısı almıştım, 3 senedir iğne tedavisi görüyordum. Bu tedaviler sırasında anafilaktık şoklar geçirdim, cildimde yaralar açıldı. Zaman içinde kendimi daha kötü hissetmeye başladım, MS’in ilerlediğini düşündüm. Oysa…

Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde doktora yapmaktayım. Danışman hocam Prof. Dr Çetin ile keneler üzerinde yaptığım araştırmalar sonucunda Türkiye’de çok az olduğu düşünülen Lyme hastalığının aslında çok yaygın olduğunu ancak yetersiz labaratuvar imkanları ve doktorların bu hastalığı göz ardı etmesi nedeniyle Lyme hastalarına yanlış teşhis konduğunu gördüm.

Daha da ilginci Lyme hastalığı beyindeki lezyonlar dahil olmak üzere ms hastalığını birebir taklit edebilen tuhaf bir hastalıktı.

Kenelerden bulaşıyordu, ancak MS benzeri görüntüyü bulaştıktan 20-30 yıl sonra gösterebiliyordu. Acaba bende de Lyme olabilir mi düşüncesi ile bu hastalığı dah ayrıntılı şekilde araştırmaya başladım ve nihayetinde test yaptırmaya karar verdim. 5 yaşımdayken yapışan kenenin 30 yaşımdayken bana bu sıkıntıları yaşatacağına inanmak zordu. Ancak test yaptırdım ve sonuç pozitif çıktı. MS hastası değildim, Lyme hastasıydım. 25 sene önce yapışan kene yüzünden senelerdir yanlış tedavi görüyordum. Hatta bu tedaviler nedeniyle ölümden dönüyordum.

Yakın zamanda hastanede antibiyotik tedavisine başlanacak. Bir kaç ay içerisinde sağlığıma tamamen kavuşacakmışım. Daha da ilginci çevremdeki diğer ms hastalarını da bu testi yönlendirdiğimde, tek Lyme hastasının ben olmadığımı gördüm. Şu anda MS hastaları yoğun şekilde Lyme testi yaptırıyor ve ciddi bir kısmı benim gibi tedavi olabilecekleri bir hastalığa sahip olduklarını öğreniyor.

Kim derdi ki akademik araştırmaların sonucunda ömür boyu taşıyacağımı düşündüğüm bir hastalıktan kurtulacağım. Kim derdi ki kendimi kurtarmakla kalmayacağım, bir çok insanın kaderinin değişmesine on ayak olacağım. Sağduyulu doktorlar verdiğim bilgilerin ardından tüm Türkiye’deki MS hastalarının Lyme testi yaptırması gerektiğini söylemeye başladılar.

OKU:  Beyinlerimiz biz farkına bile varmadan birbirleriyle konuşuyor olabilir mi?

Dahası bu Lyme denilen hastalık sadece MS’i değil, romatizmayı, fıbromialjiyi, ALS’yi, lüpüs’ü, kalp hastalıklarını taklit edebiliyor. Eğer hatırladığınız bir kene geçmişi varsa ve bu hastalıklardan birine sahipseniz mutlaka test yaptırın. Kene geçmişiniz yoksa bile (başka bulaşma yolları da var) eğer bu hastalıklardan birine sahip olmanıza rağmen sıradışı semptomlarınız ya da içinizde bir şüphe varsa mutlaka bu testi yaptırın.

Yapılması gereken test kronik aşama için Western Blot (Borrelia Burgdorferi) testidir. Elisa testinde sonuç alınamamaktadır.

Doktorlar bu araştırmalarımın sonuçları uyarınca hastalarını yönlendirmeye başladılar, ancak siz de, geç kalmamak adına bu testi yaptırıp sonucu ile önce kendinize sonra doktorunuza sürpriz yapabilirsiniz.

Dipnot: bu bilgiler önümüzdeki günlerde çeşitli medya kuruluşlarında ve bazı bilimsel dergilerde yer alacaktır.

Sonnot: test yaptırıp pozitiflik yakalanırsa, çay ve yemek ikramları kabulümdür.

Ekşi Sözlük, carpenoctem

Share.

Comments are closed.