Yalancı Corona Virüsü Psikolojisine Dikkat!

0

Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde insanların kaygı seviyeleri yüksekseldi ve bu durum “sahte corona virüsü” şeklinde bir duruma yol açabiliyor.

Dünyada yapılan bazı çalışmalar “sahte corona virüsü” vakalarını ortaya çıkardı. Psikiyatri alanında yayın yapan bir mecra olan Medscape Psychiatry’de yayınlanan bir araştırmada, “İngiltere, Kanada ve Mısır’da üç büyük merkezde yapılan araştırmada insanların %70’inin kaygı seviyesinin yüksek olduğu, ortalamanın üzerinde olduğu belirtildi. Bu % 70’lik oran çok yüksek bir oran. Bu araştırmada çok ilginç bir detaya dikkat çekiliyor ve bazı insanlarda sahte corona belirtileri görüldüğü belirtiliyor. Bunlara da Yalancı Corona yani Pseudo-Corona hastalığı deniyor”.

Gerçekte Covid-19’a yakalanmadığı halde yüksek kaygı nedeniyle psikolojik olarak kendini kötü hisseden, belirtileri yaşadığını zannederek hastanelere başvuran kişiler oluyor. Bu durumu yaşayan çok ciddi bir kitle olduğu söyleniyor. Mesela Covid-19’un en önemli belirtilerinden biri olarak gösterilen baş ağrısı nedeniyle kimileri doktora başvuruda bulunabiliyor.

Oysa Covid-19’un belirtiler ortaya çıkmadan da görülebileceği belirtiliyor. Uzmanlar, Corona Virüsü’nde % 30 oranında kişide belirtilerin olmadığını kaydediyor. Yüksek kaygı yaşayan kişiler, ‘Yanımda biri hapşırmıştı ya da filanca kişi ile karşılaştım, öksürüyordu. Acaba bana da bulaşmış olabilir mi?’ kaygısıyla hastaneye gidiyor. Oysa hastane ortamı, hastanede beklemek kişi için daha büyük risk. Bu nedenle ‘Pseudo-Corona’ yani Yalancı Corona virüsü psikolojisine karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Dünyada görülen Sahte Corona Virüsü psikolojisinin ülkemizde de görülüyor. Böylesine hassas bir dönemde gereksiz başvurular elbette zaman kaybına yol açıyor. Sağlık personelinin işini kolaylaştırmak için gereken özenin gösterilmesi gerekiyor.

OKU:  Psikolojik hastalıkların en ilginci “şehir sendromları”: Bu ne biçim Eyfel!
Share.

Comments are closed.