Depresyon tedavisine yeni çözüm

0

9. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi ve 5. Uluslararası Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’na katılan Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu, çağın vebası depresyonun tedavisi için yeni bir ilacın müjdesini verdi. Arıcıoğlu, yeni ilacın, avantajlarını ve uzun süre tedavi görüp yanıt alamamış hastalar için önemli bir gelişme olduğunu açıkladı.

Neredeyse hepimiz günlük hayat içinde sıklıkla depresyonda olduğumuzu söylüyoruz. Oysa klinik depresyon, tedavi edilmezse intihar gibi hayati sonuçları olan, psikiyatrinin en sık görülen hastalığı. Bu gün ülkemiz nüfusunun yaklaşık yüzde yirmisi ne yazık ki depresyon hastası…

‘DEPRESYONDAYIM’ DİYEMEDEN ÇIKMIŞ MI OLACAKSINIZ?

9. Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi ve 5. Uluslararası Çocuk ve Ergen Psikofarmakolojisi Sempozyumu’na katılan Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu çağımızın hastalığı depresyonun pençesinden kurtulamayan hastalara yeni bir ilacın müjdesini verdi. Piyasada halihazırda var olan ilaçlarla iyileşme sağlanamayan hastaların yüzünü güldürecek bu yeni tedavi depresyon hastaları için bir umut olacak. Üstelik depresyon tedavisinde etki elde edebilmek için 3-4 hafta gibi bir süre beklemek gerekirken ezber bozması beklenen bu ilaçla 4 saatte antidepresan etki görülebilecek.

Yeni ilaç alışıla gelmiş antidepresanların aksine burun spreyi olarak eczanelerde yerini almaya hazırlanıyor. Milyonlarca depresyon hastasının yardımına koşması beklenen antidepresanın adı bir sır gibi saklanıyor. İlacın birçok ülkeyle eş zamanda Türkiye’de piyasaya çıkması bekleniyor diyen Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Öğretim Üyesi ve Psikofarmakoloji Araştırma Birimi Başkanı Prof. Dr. Feyza Arıcıoğlu, ‘ Molekülün ürüne dönüştürülmesi için süren son aşamaların eş zamanlı olarak Türkiye‘de de yürütülüyor olması bizim için sevindirici bir nokta’ diye konuşuyor.

DİĞER İLAÇLAR 4 HAFTA, YENİ İLAÇ 4 SAAT…

Yeni antidepresanı bu kadar önemli kılan asıl noktayı anlatan Prof. Dr. Arıcıoğlu ‘Daha önce tedavi görmüş ancak tedavide yanıt alınamamış hastalar için umut olacak. Klinik olarak teşhisi konmuş major depresyon hastaları doğru ilaç uygulansa bile iyileşmenin görülmesi için 3-4 hafta beklemek zorundaydı ve bu nedenle hastaların ilaca inancı azalıyor, ilaç düzenli kullanılmıyor veya bırakılıyordu. Oysaki bu ilaç etkisini 4 saat içinde göstermeye başlıyor’ diyor.

OKU:  Depresyon tedavisine sihirli mantar... İçindeki madde beyni ‘sıfırlıyor’

İlacın ilk olarak Amerika Birleşik Devletlerinde Yale Üniversitesi’nde hiç bir tedaviye yanıt vermeyen hastalarda damar yolundan uygulandığını hatırlatan Arıcıoğlu, ‘İlaç molekülü tüm antidepresanlardan faklı bir biçimde sinir hücresinde moleküler mekanizmaları düzenleyerek etkisini gösteriyor” dedi. Madde ile ilgili deney hayvanlarında ve insanlarda yapılan tüm çalışmalardan olumlu sonuçlar alındığını ve sürecin öngörüldüğü gibi ilerlemesi durumunda ilacın çok kısa bir süre sonra hastaların kullanımına sunulabileceğini belirtti.

Share.

Comments are closed.