Aşırı sıcaklar psikolojik sorunlara neden olabilir

0

Psikiyatri Uzmanı Dr. Mehmet Hancıoğlu, aşırı sıcakların doğal afetlerdeki gibi travma yaratabildiğini söyledi. Buna bağlı gelişen travma sonrası stres bozukluğu gelişebildiğini belirten Hancıoğlu, psikiyatri hastalarının da bu durumdan çok etkilendiğini anlattı.

Geçtiğimiz hafta Afrika sıcakları etkisi altında kalan ülkemizde, hava sıcaklıkları mevsim normallerine dönüyor. İzmir Kent Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Hancıoğlu, önlem alınmadığı takdirde 35- 40 derecelik sıcaklıkların sadece beden değil, ruh sağlığını da bozabileceğine dikkat çekti. Demanslı hastaların, ilaç kullanan psikiyatri hastalarının bugünlerdeki hava sıcaklıklarından olumsuz etkileneceğini belirten Uzm. Dr. Hancıoğlu şöyle konuştu:

İLAÇ VE AŞIRI SICAK HAVA ETKİLEŞİME GİREBİLİR

“Aşırı sıcağa bağlı olarak intihar girişimlerinde istatiksel olarak artış ve depresyon hastalarının sayısında artış görüldüğü bildirilmektedir. Demanslı (bunama) hastalarda hastaneye yatış oranı yükselirken, şizofreni gibi ağır akıl hastalıklarında da hastaların kullandıkları ilaç ve aşırı sıcağın etkileşimi nedeniyle hipertemi (vücut ısısının yükselmesi) gelişebiliyor. Nasıl oluştuğu çok bilinmemekle birlikte çevresel asgari temel yaşam koşullarının bozulmasına bağlı olarak bazı kişilerde sıkıntı, kaygı ve depresyon belirtileri görülebiliyor. Sağlıklı kişiler için bile saat 11.00-16.00 arasında dışarı çıkılmaması önerilirken, yaşlılar, kalp-damar hastaları için olduğu gibi bunama ve psikiyatri hastalarının da aşırı sıcağa maruz kalmaları önlenmeli. Serin, klimalı ortamlarda bulunmaları sağlanmalı. Sıcakların ruh sağlığımızı olumsuz etkilememesi için yapılan uyarılar ciddiyetle dikkate alınmalı.”

DHA

Share.

Comments are closed.