Uyuşturucu ölümlerinde Türkiye Avrupa birincisi

0

BM Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi’nin verilerine göre, sentetik uyuşturucu kullanımı sonucunda yaşanan ölümlerde Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldı

BM Uyuşturucu ve Suç İle Mücadele Dairesi (UNODC) verilerini inceleyerek Türkiye ve dünyanın uyuşturucu raporunu çıkaran Ajans Press, dünyada yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5’lik diliminin yani 250 milyon kişinin en az bir uyuşturucu madde kullandığını belirtti.

İncelemeye göre, dünyada uyuşturucuya bağlı ölümler önceki yıllara kıyasla sabit kalarak 207 bin olarak kayıtlara geçti. Kullanıcı sayısının 183 milyon olduğu tahmin edilen esrar, dünya genelinde en yaygın kullanılan uyuşturucu olma özelliğini taşıyor. Amfetaminler ise en yaygın kullanılan ikinci uyuşturucu olma özelliğini taşırken, geçen yıllarda azalma eğilimi gösteren eroin son iki yılda Kuzey Amerika, Orta ve Batı Avrupa’da hızla tırmanışa geçti.

Bonzai ölümlerdeki artışta etken

Türkiye’de her geçen yıl artan uyuşturucu kullanımı ise artık çok tehlikeli bir boyut almaya başladı. Sentetik uyuşturucu kullanımı sonucunda yaşanan ölümlerde Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada yer aldı. 2015 yılı verilerine göre 580 kişi yüksek dozda uyuşturucu kullanımı nedeniyle yaşamını yitirdi. Sentetik uyuşturucunun en yaygın olarak kullanılanı bonzai olurken, bu uyuşturucunun ucuz ve temin edilebilir olması ölümlerin artmasındaki en büyük etken oldu.

Medyanın da gündeminden düşürmediği uyuşturucu kullanımı hakkında 2017’nin başından günümüze 39 bin 896 haber yansıması tespit edilirken, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 32 bin 379 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de son yıllarda çok yaygın olarak kullanılan ve birçok insanın ölümüne neden olan bonzai hakkında ise son altı ayda 4 bin 889 haber yapıldı.

OKU:  Uzun süre marihuana içenlerde sözel bellek zayıflıyor
Share.

Comments are closed.