Anksiyetenin altından “Çölyak” çıkabilir

0

Uzmanlar, son yıllarda sıkça karşılaşılan ancak zor teşhis edilen çölyak hastalığının bilinçaltındaki nedenlerle tetiklendiğini ifade ediyor

HelpA Akademi Kurucusu Gülşah Sam Orhan:

“Özellikle çok sevdiği bir şeyden ayrı kalan hastalarımızda bu rahatsızlığı gözlemliyoruz. Bilinçaltı seanslarımızda bağımlılık konusunu öne çıkararak hastalığı olağan seyrine döndürebiliyoruz”

Uzmanlar, ekmek gibi unlu gıdalarda bulunan “gluten” maddesine karşı gelişen ve alerjik bir reaksiyon sonucu oluşan hastalık olarak nitelenen Çölyak rahatsızlığının, kişinin bilinçaltında yatan çeşitli nedenlerle tetiklenebildiğine dikkati çekiyor.

Yapılan araştırmalar her 100 kişiden 1’inin Çölyak hastası olduğunu gösterirken, Türkiye’de çölyak hastalarının yüzde 96’sının bu hastalığa yakalandıklarını bilmediklerini gösteriyor.

Türkiye’de 700 binden fazla Çölyak hastasının bulunduğunu belirten HelpA Akademi Kurucusu Gülşah Sam Orhan, çölyak teşhisi konulan hasta sayısının 20 bin civarında olduğunu söyledi.

Çölyak hastalığına yakalanan bireylerin glutenle temastan sonra kronik ishal, yorgunluk, sinir sistemi rahatsızlıkları, anksiyete ve kilo kaybı gibi bir takım rahatsızlıklar yaşadığını vurgulayan Orhan, “Çölyak ince bağırsağı vuran, geç teşhis edilirse kişiyi kolon kanserine kadar götürebilecek bir hastalık” dedi.

Orhan, erken teşhis için başvuran hastalara bilinçaltı seanslar düzenleyerek hastalığın seyrini değiştirmenin mümkün olduğunu belirtti. Çölyak hastalığında bilinçaltı tedavisinin büyük önem taşıdığına işaret eden Gülşah Sam Orhan, “Genellikle anksiyetenin altından birçok zaman Çölyak çıkabiliyor. Danışanlarımızda hastalığı tetikleyen nedenleri bilinç altı terapi yöntemi ile tespit ediyoruz. Böylece hastalığı tetikleyen nedenleri ortadan kaldırıyoruz. Bu durum hastalığın tedavisini kolaylaştırıyor” dedi.

-“Kreş ya da yuvaya verilme duygusu da Çölyak’ın sebepleri arasında”

Çölyak’a 8-12 aylık bebekler ile orta yaş grubunda daha çok rastlandığını bildiren Orhan, bağımlılıklarından ya da çok sevdiği şeylerden ayrı kalanlarda bu hastalığın daha sık gözlendiğini ifade etti.

OKU:  Beyinde “anksiyete hücreleri” keşfedildi

Hastalığın kalıtımsal olmasına karşın, bebeklik dönemlerinde ortaya çıkmayabildiğini vurgulayan Orhan, şunları söyledi:

“Çölyak, ileri yaşlarda tetikleyici sebeplerle ortaya çıkabilen bir hastalık. Çok sevdiği arabasını satmak ya da evinden çıkmak zorunda kalanlarda Çölyak hastalığına yakalanma riski artıyor. Çocuklarda ise kreş veya yuvaya verilmek, anne baba tayini gibi nedenlerle öğretmeninden ayrılmak tetikleyici sebepler arasında. Çok sevdiği oyuncağı ya da örneğin battaniyesi atılan bebeklerde de Çölyak’a rastlayabiliyoruz. Ayrıca, sigara ve alkolü bırakanlar, hamileliğin 7’nci ayı sonrası bebeğini kaybeden kadınlar bu hastalığa en sık rastlanan kişiler.”

Share.

Comments are closed.